Okulary progresywne – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Masz powyżej 40 lat i czujesz, że pogorszył się Twój wzrok? Coraz częściej zauważasz, że oddalasz telefon lub książkę, żeby wyraźniej widzieć litery? To mogą być pierwsze objawy prezbiopii. W komfortowym widzeniu mogą Ci pomóc okulary progresywne.
Czym jest prezbiopia?
Prezbiopia, inaczej starczowzroczność, to naturalny proces, który dotyka wszystkie osoby po 40 roku życia.
Soczewka w oku zmienia swój kształt, aby umożliwić skupienie wzroku na obiektach, które są blisko lub daleko. Z czasem soczewka wewnątrzgałkowa staje się sztywniejsza, mniej elastyczna, co prowadzi do dużo mniejszej zdolności wyostrzania obrazu na obiekty znajdujące się w bliskich odległościach.
Jak rozpoznać prezbiopię?
Najczęstszym objawem jest odsuwanie od oczu książki, ulotki, telefonu, aby przeczytać to, co się na nich znajduje. Oczy potrzebują więcej czasu, aby dostosować ostrość, a najgorzej radzą sobie przy słabym oświetleniu lub kiedy są zmęczone. Do pogorszenia wzroku z czasem może dołączyć ból głowy i zmęczenie oczu.
Nie lekceważ tych objawów! Zbadaj swój wzrok u okulisty lub optometrysty, którzy pomogą w powyższych problemach wzrokowych.
Co zrobić z prezbiopią?
Istnieje wiele sposobów na korygowanie prezbiopii. Jednym ze sposobów są okulary progresywne, które korygują wzrok tak, aby wyraźnie widzieć na każdą odległość.
Innymi sposobami są m.in. okulary dwuogniskowe, okulary do bliży i odległości pośrednich lub okulary do dali.
Okulary progresywne – co to jest?
Soczewki progresywne pozwalają na wyraźne widzenie na każdą odległość, dzięki specjalnej konstrukcji soczewki. W uproszczeniu można powiedzieć, że soczewka progresywna, posiada trzy obszary widzenia:
- Obszar dali – odnosi się do tego, co jest dalej np. droga, nadjeżdżający autobus.
- Obszar pośredni – dotyczy tego, co jest bliżej nas np. ekran komputera.
- Obszar bliży – niezbędny do np. czytania książek lub listy zakupów.
Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednych okularach możesz wyraźnie widzieć na każdą odległość. Jedne okulary rozwiązują kilka problemów!
Czy każdy może nosić okulary progresywne?
Zdecydowana większość osób po 40 roku może nosić okulary z soczewkami progresywnymi.
Osoby z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem mogą nosić okulary progresywne. Soczewki dobiera się do indywidualnych wad wzroku każdej osoby.
Jak oczy zareagują na soczewki progresywne?
Proces adaptacji może potrwać kilka dni. Aby adaptacja szybko minęła, warto budować w sobie nawyk – opuszczać wzrok, kiedy czytamy książkę, a przy patrzeniu w dal kierować oczy na górną część soczewek.
Najważniejsze to pamiętanie o obracaniu głowy w stronę przedmiotu, który chcemy wyraźnie zobaczyć.
Dbanie o wzrok przy okularach progresywnych
Przypominamy, że badanie wzroku należy robić raz w roku! O tym możesz przeczytać w naszych dwóch artykułach: regularne badanie wzroku i ekspresowe badanie wzroku.
Pamiętaj, że każdego dotknie prezbiopia, dlatego ważne jest częste badanie wzroku.
Okulary progresywne należy wymieniać, tak jak każde okulary, co 2-3 lata, w zależności od tempa, w jakim zmienia się wada wzroku.